Kurs i etablering og drift av matskog i Luale

Tidlig i desember arrangerte Mgetas venner og søsterorganisasjonen Mgeta Livelihood Development Foundation (MLDF) sammen med Apopo i Morogoro tre dagers kurs på Kikeo unggdomsskole i etablering av matskog. Bønder og elever fra ungdomsskoler i Mgeta deltok sammen med ansatte i Mgetas venners søsterorganisasjon. Før kurset dro kursdeltakerne til forsøksfeltet til Apopo i Morogoro for å se dyrking og drift av matskog i praksis. Etter bare ett år har motskogen i Apopos forsøksfelt vokst seg frodig og mangfoldig med mer enn en tomme med nytt fruktbart jordlag. Feltet på bildet kan være tre år gammelt, som er den eldste matskogen i Apopos forsøksfelt.

I Luale hadde Apopo tatt med en nederlandsk ekspert i dyrking av matskog. Matskogen ble derfor etablert under kyndig veiledning. I løpet av de tre kursdagene bearbeidet kursdeltakerne jorddekket i dyrkningsterassene rett nedenfor ungdomsskolen med aske, treflis og gjødsel før utplanting av ulike nyttebusker, -trær, gras og grønnsaker.

Seinere i desember har arbeidet med etablering av matskog fortsatt, blant annet på Linda plot, forsøksfeltet etablert av Linda Jolly like ved Det levende universitetet, senteret vårt i Luale. Vi ønsker å ha flere områder med bearbeidet jorddekke og utplantet matskog før studentene med utenlandspraksis kommer i slutten av januar, slik at lærerstudenter og elever har noe konkret å vise til og sammenlikne med når de skal fortsette tilretteleggelse for elevenes læring knyttet til etablering og drift av matskog.

Desember Linda plot: Først jordbearbeiding

… så utplanting

Dette innlegget ble publisert i Aktiviteter i Tanzania. Bokmerk permalenken.

Legg igjen en kommentar