
Raymond Strand Myhre og Erling Krogh fra Mgetas venner og NMBU med armen rundt Joseph Mmary, koordinator ved Mikumi yrkesskole. Til høyre Birger Brevik og Lars Rolf Larsen fra OsloMet
Sammen med yrkesfaglærerutdanningene ved universitetet på Ås (NMBU) og storbyuniversitetet i Oslo (Oslo Met) søker Mgetas venner og Mgeta Lilvelihood Development Foundation om et Erasmus+ prosjekt (EU-midler) for å igangsette yrkesopplæring i Mgeta. Prosjektet er treårig og søknadsfristen er i februar 2025. På tanzaniansk side deltar også yrkesfaglærerutdanningen i Morogoro og yrkesskolen i Mikumi, rett ved nasjonalparken. 13. november besøkte de norske partnerne yrkesskolen etter praktiske forberedelser i Luale.

Snekker og yrkesfaglærer Raymond skjærer til stendere, benkeplater og verktøytavler til snekker- og metallverksted. Gelenderet bak ble sveiset sammen og satt opp av tidligere lærerstudenter Joar og Linda med familier i sommer
Yrkesopplæring av kaffebønder er fokus i Erasmus+ prosjektet. Mgeta Livelihood Development Foundation har i samarbeid med Athman Kyaruzi Ahmad, som også representerer landbruksuniversitetet i Tanzania, utviklet en treårig yrkesutdannelse, først og fremst for unge bønder i Mgeta, som basis i prosjektet. For å drive med kaffedyrkning, trengs både redskaper, verktøy og sikker transport samt relevant yrkesutdannelse. Før møtet i Mikumi var det intens aktivitet med å etablere snekker- og metallverksted i to av kjellerrommene i det levende universitetet.
Metallverkstedet ble raskt til motorsykkelverksted. Lars Rolf, som er sentral i prosjektet og arbeider med yrkesfaglærerutdanning, er også motorsykkelentusiast og utdannet som motorsykkelreparatør. I Erasmus+ prosjektet vil vi også jobbe med utdanning av motorsykkelreparatører med teori i yrkesskolen i Mikumi og en praksisarena i verkstedet i kjellerrommet i det levende universitetet.
